سوالات متداول

سوالات متداول در زمینه صنایع مس

۱- چگونه اصل بودن ظروف مسی را تشخیص دهیم؟

برای تشخیص مس اصل موقع خرید حتما به شکل ظاهری ، وزن ، رنگ و صدای بدنه ظرف دقت کنید. توجه داشته باشید که مس خالص جذب آهنربا نمی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید مقاله راه های تشخیص ظروف مسی اصلی و تقلبی چیست ؟ را مطالعه نمایید.

۲- علت تغییر رنگ دادن ظروف مسی حتی ظروفی که مورد استفاده قرار نگرفته اند چیست؟

کاملا عادی و طبیعی هست. زیرا مس فلز بسیار فعالی هست. به مرور زمان در اثر رطوبت هوا اکسید می شود. در این مواقع یا می باست ظرف خود را با روش های خانگی یا کارگاهی تمیز کنید که مجدد براق شود. یا اینکه آن را نانو کنید تا برای همیشه تمیز و براق بماند.

سوالات متداول
سوالات متداول مس شهر

۳- نانو شدن ظروف مسی به چه معناست؟

از آنجایی که طبیعت مس طوری هست که در اثر استفاده و شستشو و یا مجاورت با رطوت تغییر رنگ می دهد. لکه های تیره روی آن ظاهر می شود. به تازگی این مشکل با فناوری نانومس حل شده است به این شکل که طی فرآیندی ماده ای مخصوص به روی ظروف مسی زده شده و داخل کوره قرار داده می شود. تا مانند عایق عمل کند. همچنین از اکسید شدن ظروف مسی جلوگیری بعمل آورد.

۴- آبا استفاده از ظروف مسی برای بدن مضرر می باشد و یا فوایدی دارد؟

مس نه تنها مضر نمی باشد. بلکه فوائد خیلی زیادی برای بدن می تواند داشته باشد. بدن به میزان محدودی نیاز به مس دارد که این مقدار از طریق هیچ قرصی برای بدن قابل تامین نمی باشد. جز ظروف مسی. بهترین راه تامین مس بدن یون های آزاده شده از ظرف مسی در داخل غذا می باشند. البته بسیاری از مواد غذایی دریایی هم حاوی مقادیری مس می باشند. در استفاده از ظروف مسی اگر تمام نکات ذیل رعایت شود برای سلامتی بسیار زیاد مفید خواهد بود.

  • حتما داخل ظروف پخت و پز قلع خالص زده شده باشد. اصلا کندگی یا خراش نداشته باشد.
  • ظرف از ورقه مسی خالص و اصل ساخته شده باشد.

۵- علت سیاه شدن داخل قابلمه و ماهیتابه چیست؟

قلع مانند مس فلز بسیار فعال و با رسانایی بسیار بالایی می باشد. از این جهت در حین پخت و پز های طولانی مدت در اثر حرارت بالا و همچنین واکنش مواد غذایی داخل آن، به مرور کدر و تیره رنگ می شوند. که کاملا طبیعی می باشد. حتی در زمانی که داخل قابلمه خیلی تیره شده باشد. تا زمانی که قلع آن کنده نشده باشد. هیچ مانعی برای پخت و پز وجود ندارد و می توانید داخل آن هر غذایی را طبخ نمایید. اما بهتر هست هر از چند گاهی داخل ظروف مسی خود را جهت سفید کاری به مسگران شهر خود بسپارید.

۶- روش های تمیز کردن ظروف مسی در داخل منزل چیست؟

روش های خانگی زیادی برای تمیز کردن ظروف مسی وجود دارد که عبارتند از:

۱- رب گوجه فرنگی (ترجیحا صنعتی)

۲- سرکه و نمک

۳- آبلیمو یا لیموترش با نمک

۴- آبغوره و نمک

۵- سس کچاپ

۶- قره قروت

۷- جلادهنده “جلاسنج”